Stosunkowo mało znany minerał – kunzyt – oczarowuje swoją liliową barwą. Odkryty na początku XX wieku, wszedł przebojem na rynek jubilerski dzięki firmie Tiffany&Co. Doceniła go wielka miłośniczka pięknej biżuterii, Elizabeth Taylor, która posiadała wiele okazów biżuterii z różowo-fioletowymi kamieniami. Każda rzecz należąca do aktorki nosi miano słynnej, a jubilerskie dzieła z jej kolekcji osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Kunzyt nie jest często spotykanym minerałem w naturze, rzadkością są też okazy o dużej masie. Przedstawiamy trzy najsłynniejsze kunzyty na świecie, które podbiły nasze serca, zarówno swoim pięknem, jak i rozmiarem.
Naszyjnik z kunzytem projektu Palomy Picasso
Naszyjnik Palomy Picasso z kunzytem
Naszyjnik projektu Palomy Picasso dla Tiffany & Co powstał w 1986 roku dla uczczenia 100. rocznicy marki. Zdobiący go kunzyt o masie 396,30 karatów pochodzi z Afganistanu. Olśniewający naszyjnik wykonany jest z 30 barokowych pereł South Sea. Wisior w formie kokardy, zdobiony kunzytem w szlifie poduszkowym oraz brylantami, wykonany jest w żółtym 18 karatowym złocie. W 1989 roku firma Tiffany przekazała naszyjnik amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian.
880 karatowe kunzytowe serce
880-karatowy, brazylijski kunzyt
Największy oszlifowany kunzyt pochodzi z Brazylii. Oszlifowany fasetowo w kształcie serca posiada masę 880 karatów. Dzięki dużym rozmiarom świetnie odsłania magię swojego koloru. Obecnie znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w USA.
Kryształ kunzytu „Big Kahuna”
Kryształ kunzytu Big Kahuna
Big Kahuna to największy kryształ kunzytu odkryty w kopalni Oceanview w Pala, w Kaliforni i najprawdopodobniej największy okaz kunzytu wydobyty na terenie Stanów Zjednoczonych. Wymiary okazu to 28×15,6×2 centymetrów, a jego waga to 2,2 kilograma. Swoją nazwę otrzymał po nazwie strefy wydobywczej kopalni, w której został odkryty.
Izabella Urbańska
Źródło i zdjęcia: gia.edu, earthstreasury.com, geogallery.si.edu, newsdesk.si.edu