Już w czasach antycznych żołnierze zabierali go z sobą na pole walki, gdyż wierzono, że przykładany do ran, goi je. Heliotrop to talizman zodiakalnych Baranów i osób urodzonych w kwietniu.
Heliotrop to kamień ozdobny, będący odmianą chalcedonu. Zwykle heliotropy są ciemnozielone, nakrapiane czerwonymi plamkami, które są efektem zawartości tlenków żelaza. Plamy mogą być umiejscowione gęsto bądź prawie nie występować. Czerwień może się pojawiać nie tylko w formie plam, ale i pasków czy żyłek, choć plamki są najbardziej cenionym ubarwieniem w tym przypadku. Ciemnozielona barwa heliotropu spowodowana jest nagromadzeniem kryształów aktynolitu. Tak jak inne chalcedony, jest zbudowany z ditlenku krzemu. Jego twardość w skali Mohsa to 6,5-7. Po wyszlifowaniu ma szklisty połysk. Ze względu na swój ozdobny charakter, używany jest w jubilerstwie, a szlifuje się go głównie w gładkie kaboszony. Nazywany jest krwawnikiem ze względu na czerwone plamki, które przypominają krew, jednak jest to błędne określenie (krwawnik to hematyt). Jego nazwa pochodzi od greckich słów helios (słońce) i tropein (zmieniać barwę), ponieważ daje on czerwonawe refleksy podczas obracania po zanurzeniu w wodzie. Istnieje też legenda związana z chrześcijańską tradycją, która tłumaczy pochodzenie kamienia. Ponoć powstał wtedy, gdy pierwsze krople krwi umierającego Chrystusa, poplamiły kamienie leżące u stóp krzyża.
Okazy o zastosowaniu jubilerskim pochodzą z Indii, Chin, Rosji, Pakistanu, Australii, Austrii, Szkocji, Niemiec, Czech, Brazylii. W Polsce występują w Górach Wałbrzyskich.
Był znany i wykorzystywany – leczniczo i w ozdobach – już w starożytności. Wydobywano go głównie w Egipcie i na Cyprze. Właściwości lecznicze heliotropu są ściśle związane z krwią i układem krążenia. Sama zawartość żelaza w tym minerale sugeruje, że mógłby mieć pozytywny wpływ na krew. Heliotrop wpływa korzystnie na serce. Kiedyś stosowano go do oczyszczania krwi, odtruwania wątroby, nerek, śledziony oraz wzmacniania systemu krążenia i podnoszenia poziomu energii w całym organizmie. Tak, jak w starożytności używano go do leczenia ran, tak i teraz wierzy się, że pomaga goić rany, tamować krwotoki, leczyć żylaki. Obecnie, heliotrop stosuje się jako skuteczny środek przy niedokrwistości czy niedoborach żelaza. Zaleca się, aby osoby anemiczne nosiły te kamienie na szyi. Leczy się nim też choroby jelit. Przy odtruwaniu układu trawienia należy przykładać umyty minerał bezpośrednio do ciała w okolicach chorego organu i popijać wodę, w której kamień się moczył. Heliotrop wspomaga też leczenie schorzeń pęcherza i usuwanie z niego kamieni oraz wzmacnia wzrok. Harmonizuje poziom hormonów w organizmie.
Heliotrop otwiera na nowe bodźce, nowe uczucia. Pomaga otworzyć się we wszystkich obszarach życia na nowe doznania. Ulokowany na splocie słonecznym, rozjaśnia myśli i wzmacnia mózg. Dlatego wskazany jest przy intensywnej pracy umysłowej czy przepracowaniu. Minerał ten pobudza energetycznie, dodaje sił swojemu właścicielowi. Przypisywane są mu właściwości uspokajania umysłu i ułatwiania podejmowania ważnych decyzji oraz wzmacniania koncentracji. Oddala agresję i obniża gwałtowność.
Oliwia Gozdek
Źródła:
http://www.heralhouse.com http://www.palagems.com https://nojalembuedjewelry.wordpress.com http://cauldronsandcupcakes.com http://www.le-comptoir-geologique.com https://www.tumblr.com http://en.wikipedia.org